نشست خبری رییس اندیشگاه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی
05 آبان 1402

به گزارش خبرنگار مهــر، حجت الاسلام علی ذوعلم رئیس اندیشگاه بیانیه گام دوم مؤسسه تنظیم و نشر آثار رهبر معظم انقلاب در نشست خبری همایش علمی نظریه نظام انقلابی که در مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار شد اظهار داشت: کارهای خوبی در زمینه بیانیه گام دوم انقلاب صورت گرفته و جوانان بسیاری توانستند در راستای مقاصد و راهبردهای بیانیه گام دوم تلاش‌های خود را تقویت کنند اما کارهای بسیاری در زمینه بیانیه گام دوم در حوزه پژوهشی، گفتمان سازی و اقدامات عملی وجود دارد که باید انجام شود.

وی افزود: در اندیشگاه بیانیه گام دوم جوانان بسیاری در حال تلاش هستند تا به مجموعه‌هایی که می‌خواهند در زمینه تحقق مفاد بیانیه گام دوم کار علمی و فکری انجام دهند کمک کنند. هر چند با توجه به ظرفیتی که بیانیه گام دوم دارد این تلاش‌ها بسیار اندک است و نیازمند آن هستیم تا فعالیت بسیاری در این زمینه انجام شود.

ذو علم بیانیه گام دوم را گنجینه ارزشمند علمی و فکری دانست و عنوان کرد: برخی این بیانیه را سند بالا دستی و متن ابلاغی می‌دانند اما خود بیانیه یک فکر را تبیین می‌کند و در حقیقت یک نوع بازگشت به ارزش‌ها، مبانی و آرمان‌های انقلابی است و خوانش مستند و معتبر از انقلاب اسلامی را بخصوص برای جوانان مطرح می‌کند. مخاطب اصلی این بیانیه جوانان هستند و نیاز است بیش از این در این زمینه اندیشید.

 

 

رئیس اندیشگاه بیانیه گام دوم تاکید کرد: یکی از مهمترین بخش‌هایی که در بیانیه گام دوم انقلاب به آن تاکید شده دفاع از نظریه انقلاب اسلامی است که رهبر حکیم انقلاب اسلامی به صراحت بیان می‌کند انقلاب اسلامی تا ابد از نظریه نظام انقلابی دفاع خواهد کرد. یک سوال مهمی در اینجا مطرح می‌شود مبنی بر اینکه نظریه انقلاب اسلامی چیست و چه مطلب مهمی در این نظریه وجود دارد که باید تا ابد از آن دفاع شود و این دفاع در چه اضلاعی مقدور است؟

وی افزود: تبیین نظام انقلاب اسلامی به عنوان نظریه که از پشتوانه علمی، فکری، فلسفی، دینی و… برخوردار است کاری است که باید ما انجام دهیم. در این زمینه آثار و مقالات بسیاری تولید و منتشر شده اما جایگاه این نظریه و دیدگاهی که رهبری به آن دارند نیاز دارد که کار عمیق‌تری در این زمینه انجام شود از این رو موضوع همایش سالانه اندیشگاه بیانیه گام دوم انقلاب در سال ۱۴۰۲ نظریه انقلاب اسلامی نام گرفت.

ذو علم اضافه کرد: همایش علمی «نظریه نظام انقلابی؛ مبانی، الزامات و راهبردها» در بهمن سال جاری با محورهای چیستی نظام انقلابی، مبانی نظام انقلابی، الزامات تحقق نظام انقلابی و راهبردهای دستیابی به نظام انقلابی برگزار می‌شود. علاقمندان می‌توانند چکیده مقالات خود را تا ۳۰ آبان و متن کامل آن را تا ۳۰ آذر ماه به وب سایت همایش ارسال کنند.